Bülbülü Öldürmek – Harper LEE

İşte karşınızda ilk kitap incelemem. Kitabı işe gidip gelirken yollarda bitirdim. Mutlaka okunması gereken kitaplar listelerinde her zaman ilk sıralarda yer alan bu kitabı keyifle okudum.

bülbülü öldürmek

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee’nin 1960’ta yayınlanan Pulitzer ödüllü romanı. 9 yaşındaki Jean Louise Finch’in (Scout) ağzından anlatılıyor. Romanın ilk yarısında Finch’lerin gizemli komşularına, ikinci yarısında ise siyah bir gencin beyaz bir kıza tecavüz ile yargılanmasına ve kasabanın önyargılarına ve ırkçılığına değiniliyor.

Mahkeme başkanı, tecavüz suçundan idam istemiyle yargılanan Tom Robbinson karakterini savunmak için Atticus’u tayin ediyor. Neredeyse tüm kasaba, bir zenciyi savunacak olan Atticus’a tepki gösterirken, Atticus tüm bu nefrete göğüs geriyor.

“Siyah adamı aldatan beyaz adam, iser zengin, ister yoksul, ister iyi, isterse kötü bir aileden olsun değişmez. O adam daima kötü bir adamdır” diyor Atticus Finch. Köleleştirilen, sömürülen ve aşağılanan siyah adam, yıllarca büyük acılar çekmeye mahkum edilmiş. Sırf teninin renginden dolayı, beyazlar, siyahları diledikleri gibi aşağılamış, eziyet çektirmiş, köle gibi her işlerine koşturmuşlar. Harper Lee, Atticus Finch’in ağzından bu ırkçı davranışlara ve vicdansızlıklara bu sözlerle tepki gösteriyor. Atticus karakteri, hoşgörü ve sağduyuyu temsil ediyor.

Romanın orijinal adı “To Kill A Mockingbird”. Mockingbird aslında bülbül değil, alaycı kuş ya da taklitçi kuş da denilen bir kuş türü. Atticus’un çocuklarına “İstediğin kadar kuş avlayabilirsin, ama sakın bülbüle dokunma. Zararsız olanları öldürmenin günah olduğunu aklından çıkarma.” uyarısı, romanda mecazi anlamda kullanılmış; masum siyahlara da gönderme yapılmış.

to_kill_a_mockingbird 1962 yılında romanın aynı isimle filmi çekilmiş ve beklenen başarıyı göstermiş. Film hem iyi bir gelir elde etmiş, hem de aday olduğu 8 Oscar’dan 3’ünü almış. Gregory Peck, Atticus karakteri ile “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar alırken, film ayrıca “En İyi Sanat Yönetimi” ve “En İyi Uyarlama Senaryo” dallarında da ödül almış.

 

Sizin de keyifle okumanız dileğiyle..

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir